1-to-1 CLASSES - Discounted Packages

If you purchase 12 or more individual lessons, you will be given a bulk discount. Your individual class fee depends on the size of the package, namely the larger the package, the cheaper your 1-to-1 class (see column 4 below).

Lessons with Tutors and Senior Tutors

individual lesson fees vary from package to package 
EUR 12 / 60 mins - a pair lesson 
EUR 8 / 60 mins -  a lesson in a group of three
EUR 6 / 60 mins -  a lesson in a group of four  

LESSONS with JUNIOR TUTORS
If your level is A1, A2, or B1.1 (zero beginner aka starter, elementary, or pre-intermediate), consider studying with a Junior Tutor. Unless specified otherwise, Individual General English (GE) lessons with most Junior Tutors cost EUR 18/60 mins, while pair classes are EUR 9/60 mins whatever the individual discounted plan in 2019. IELTS lessons are EUR 22/60 mins and EUR 11/60 mins respectively. Discounted Junior Tutor rates are shown in orange in the table below. The EUR 200, EUR 552, EUR 880 and EUR 1600 lesson packages seem to be the most popular with ELN students.

NB! The standard individual 40-hour course is what you need if you are studying for IELTS and need to advance 0.5 in ONE skill, speaking or writing (6.5 to 7.0, for example, or 5.5 to 6.0). Such a course takes 1 term to complete, on average. If you need to improve TWO skills, you most probably need more lessons, and should consider both individual and pair class solutions. In some cases a combo-package works best: some 1-to-1 classes combined with pair and small group lessons.

(add VAT if applicable)

DISCOUNTED INDIVIDUAL PLANS
PACKAGEDISCOUNT NUMBER
of classes
EUR per   60 mins  
TOTAL
before VAT
INDIVIDUAL 5
(nobody ever buys this one - they choose IND 12 instead)
                 none  05w/ Tutor
 EUR 28.80
w/ Junior Tutor 
EUR 18 GE
EUR 22 IELTS
 EUR 144.00
(+ PayPal fee EUR 7.20)
 JUNIOR 10/18
(choose this package if you plan to study General English with a Junior Tutor, but think you may need 1-2 IELTS Speaking lessons)
 
variable
 10 w/ Tutor
EUR 28.80
w/ Junior Tutor 
EUR 18 GE
EUR 22 IELTS
 EUR 180.00
(+ PayPal fee EUR 9.00)
 JUNIOR 10/20 (choose this package if you plan to study for IELTS with a Junior Tutor and expect most lessons to be IELTS-specific) variable 10w/ Tutor
EUR 28.80
w/ Junior Tutor
EUR 18 GE
EUR 20 IELTS
 EUR 200.00
(+ PayPal fee EUR 10.00)
INDIVIDUAL 6 (on renewal)
  - EUR 28.80 06w/ Tutor
EUR 24.00
w/ Junior Tutor
EUR 18 GE
EUR 20 IELTS
   EUR 144.00
(+ PayPal fee EUR 7.20)
 INDIVIDUAL 12
(most popular with those who via PayPal)
     -EUR 57.60  12 w/ Tutor
EUR 24.00 
w/ Junior Tutor
EUR 18 GE
EUR 20 IELTS
   EUR 288.00
(+ PayPal fee EUR 14.40)
 INDIVIDUAL 24     - EUR 115.20  24 w/ Tutors
EUR 23.00
w/ Junior Tutors
EUR 18.00 GE
EUR 20.00 (IELTS)
   EUR 552.00
INDIVIDUAL 40    -EUR 272.00  40 w/ Tutors
EUR 22.00
PAIR 11.00
w/ Junior Tutors
EUR 18.00 GE
EUR 20 IELTS
 EUR 880.00
  INDIVIDUAL 60
  -EUR 468.00
 60w/ Tutors
EUR 21.00
PAIR 11.00

w/ Junior Tutors
EUR 17 GE
EUR 19 IELTS
 EUR 1260.00
  INDIVIDUAL 80-EUR 704.0080 w/ Tutors
EUR 20.00
PAIR 11.00

w/ Junior Tutors
EUR 16.00 (any)
PAIR 8.00
EUR 1600.00
INDIVIDUAL 100-EUR 930.00100 w/ Tutors
 EUR 19.50
PAIR 11.00
w/ Junior Tutors
EUR 16.00 (any)
PAIR 8.00
EUR 1950.00
INDIVIDUAL 150   -EUR 1470.00
 150 w/ Tutors
 EUR 19.00
PAIR 11.00
w/ Junior Tutors
EUR 16.00 (any)
PAIR 8.00
 EUR 2850.00
INDIVIDUAL 200-EUR 2010.00200 w/ Tutors
 EUR 18.75
PAIR 11.00
w/ Junior Tutors
EUR 16.00 (any)
PAIR 8.00
EUR 3750.00
INDIVIDUAL 250  -EUR 2575.00 250 w/ Tutors
 EUR 18.50
PAIR 11.00
w/ Junior Tutors
EUR 16.00 (any)
PAIR 8.00

 EUR 4625.00
INDIVIDUAL 300   -EUR 3240.00 300 w/ Tutors
 EUR 18.00
PAIR 11.00
w/ Junior Tutors
EUR 16.00 (any)
PAIR 8.00
 EUR 5400.00
INDIVIDUAL 450   -EUR 5085.00 450 w/ Tutors
EUR 17.50
PAIR 10.00
w/ Junior Tutors
EUR 16.00 (any)
PAIR 8.00
 EUR 7875.00
INDIVIDUAL 600   -EUR 7080.00 600 w/Tutors
EUR 17.00
PAIR 9.00
w/ Junior Tutors
EUR 16.00 (any)
PAIR 8.00
 EUR 10 200

The price list was revised on 26 JANUARY, 2019.
The price list is effective till 30 APRIL, 2019.  
Revisions can be made without notice.
Students who have paid for their lessons, please note that your rates are fixed in your invoice. You can upgrade to more favourable terms by purchasing a larger lesson package (you can calculate the amount you need to pay like this: new package fee - your prepaid balance = the amount you have to pay)

When are 1-to-1 lessons cheaper?
Rumour has it that miracles happen at Yuletide each year - just ask for a personal discount, and you'll get one. It is also believed that you can get a discount on 8th March, on 1st September, ̶o̶n̶ ̶S̶t̶a̶c̶e̶y̶'̶s̶ ̶b̶i̶r̶t̶h̶d̶a̶y̶ , and on Galactic Tick Day. Just quote the link to this page when you apply, and ask for special terms.